★★★★★ 4.5 75 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by score-energie.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
GV-AS2120 is a IP Control Panel that supports PoE+ or 12V power.*One-way control: 4 doors*Two-way control: 2 doors by Wiegand only, 4 doors by Wiegand, RS-485 and network*4 Wiegand card readers of 26 to 64 bits*8 GV-Readers and GV-GF Fingerprint Readers through RS-485 and network*Built-in 8 digital inputs and 8 relay outputs*Suitable for controlling doors, parking gates and access to elevator call buttons*Support for tampering alarm*DC 12V, 3A / PoE+ (IEEE 802.3at, provides up to 25.5 W)
  • Support for tampering alarm | DC 12V, 3A / PoE+ (IEEE 802.3at) | When using PoE+ : Max at 2 Doors (25.5W)
Brand GeoVision
Color White
Voltage 12 Volts
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.79 Pounds
Manufacturer GeoVision
Model Number GV-AS2120
Power Source dc
BuiltIn Media Door
Connector Type RJ45
Control Method Remote
Item Dimensions 8.27 x 8.03 x 1.83 inches
Mfr Part Number GV-AS2120
Antenna Location Home Security
Compatible Devices GV-Readers, GV-GF Fingerprint Readers, PoE+ compatible devices
Installation Method professional hard-wired
Connectivity Technology Wired
Manufacturer Warranty Description No Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
75 ratings | 31 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (62)
4 stars
4% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)